HOME    ZÁMEK OPOČNO


 

 

 

 

Úvodní stránka 

Turistické informace
    Prohlídka expozice
    Návštěvní doba
    Vstupné
    Mapy a plánky
 
Zámecké sbírky
    Obrazárna
    Bosch
    Knihovna
    Etnografie
    Zbraně

Historie
    Historický vývoj
    Přehled majitelů
    Rozrody majitelů
    Erby majitelů
    Rod Colloredů
    Pověsti

Město a okolí
    Procházka městem

Fotografie
    Exteriéry
    Interiéry
    Historické obrázky
    Město a park

Odkazy
    Encyklopedie
    Monografie
    Články
    Odkazy na internetu

O stránkách
    Kontakt
    Novinky

 

 

 

 

 

Sbírka zbraní


Obsah:

    Historické zbraně
    Lovecké zbraně
    Orientální zbraně
    Literatura


 

Zbrojnice  Zbrojnice  Lovecký sál - instalace z roku 1910

 

    Sbírka zbraní vznikla z velkého sběratelského zájmu Colloredo-Mannsfeldů. Velkou část sbírky tvoří lovecké zbraně, dále pak sbírka zbraní civilních a vojenských. Za pozornost stojí i sbírka zbraní orientálních. 

    Ve sbírce je k vidění mnoho zbraní významných výrobců od 15. do 19. století. Například "Cominazzo", "Fernandez", "Horn", "Kuchenreiter", "Merate", "Poser", "Siebenbürger", "Wundes" a další. Dále jsou zde zastoupeny slavné dílny "Brescia", "Toledo", "Augšpurk", "Norimberk", "Solingen", "Vídeň" a další (podle Obrázkového průvodce zámeckou zbrojnicí, Opočno).

    V roce 1914 inventář zaznamenával 768 kusů a v roce 1933 už 1243 kusy. Dnes soupis souboru obsahuje na 2200 položek. Sbírka je řazena k nejvýznamnějším u nás. Vše je k vidění při nezkrácené prohlídce zámku ve třech místnostech.

Na začátek stránky...

 

 

Historické zbraně

    Když zbraně přestaly mít praktický význam, stávaly se předmětem sběratelských zájmů, který vrcholil v 19. století. Historické sbírky zbraní plnily funkci reprezentační. Vystavené exponáty podávají přehledný vývoj chladných i palných zbraní. Součástí sbírky je i množství různých druhů helmic (nejstarší pochází z římských vykopávek) a zbrojí. Dále husitské zbraně a popravčí meče. 

Na začátek stránky...

 

 

Lovecké zbraně

    Colloredo-Mannsfeldové byli vášnivými lovci. Honů se na Opočně účastnili významní hosté, mezi nimi také císař František Lotrinský. V loveckém sále jsou vystaveny lovecké zbraně od 16. do 19. století: kopí, kuše, pušky (významných evropských výrobců, ale také opočenské puškařské rodiny Procházků), nože, tesáky, mečíky a další lovecké potřeby.

Na začátek stránky...

 

Orientální zbraně

    V 80. letech 20. století byla otevřena expozice loveckých a vojenských zbraní Orientu. Do této expozice byly zařazeny nejhodnotnější kusy orientálních zbraní. K vidění jsou celky zbraní z Turecka, Kavkazu, Íránu, Indie, Indonésie, Barmy, Thajska, Číny a Japonska.

Na začátek stránky...

 

 -lb-


Literatura použitá k přípravě této stránky:Stránky vytvořil: Lukáš Bojčuk, lukas.bojcuk@seznam.cz
Umístění stránky: http://sweb.cz/hejkalkovo.opocno/ 
Poslední aktualizace této stránky:

NAVRCHOLU.cz